behna
30 شهریور 1401 - 20:06

معاون وزیر جهاد: از تربیت نیروی انسانی حوزه کشاورزی غافل شدیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سند امنیت غذایی پایدار کشور تدوین شد،گفت: تربیت نیروی انسانی حوزه کشاورزی مورد غفلت واقع شده است.

- اخبار استانها -به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، مجتبی خیام نکویی عصر شامگاه امروز در جلسه شورای اداری شهرستان کاشان ضمن اشاره به بازگشایی 18 هنرستان جدید کشاورزی در کشور اظهار داشت: اگر بخواهیم به معنی واقعی کلمه به استقلال غذایی برسیم باید حداقل برنامه میان‌مدت و درازمدت داشته باشیم.

خبرگزاری تسنیمکاشانکاشانوی با بیان اینکه نسل حاضر به مراتب خلاق‌تر هستند، افزود: کشور ما یک کشور سرمایه‌دار است و بر همین اساس دشمن به کشور ما طمع دارد و بر همین اساس اگر سرمایه نیروی انسانی قوی نداشته باشیم ارزش افزوده‌ای نیز نخواهیم داشت، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به بخش کشاورزی توجه ویژه‌ای نداشتند و این موضوع بر اساس آمار و ارقام است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشان با بیان اینکه بخش کشاورزی با وجود تمام کمبودها هیچ‌گاه کمرش شکسته نشد، ابراز داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون 100 میلیون تن تولید غذا افزایش پیدا کرده است، روزی 90 میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌شود و در آینده برای مصرف بیش از 60 میلیارد مترمکعب آب نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد در حالی که امروز مصرف آب 75 میلیارد مترمکعب است.

وی ضمن تاکید بر رسوخ دانش به حوزه کشاورزی گفت: یک روزی 300 کیلوگرم در هکتار گندم دیم برداشت می‌کنیم اما در دو سال اخیر این میزان به 900 کیلوگرم افزایش پیدا کرده و در برخی مناطق این میزان به بیش از دو تن در هکتار رسیده است در حالی که ما با بکارگیری دانش می‌توان در حوزه گندم خودکفا باشیم.

خیام نکویی ضمن اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار کشاورزان تصریح کرد: 95 درصد از بخش کشاورزی متعلق به بخش کشاورزی است در حالی که 34 درصد از کشاورزان مطلقا بی‌سواد هستند و بیش از 30 درصد تحصیلات ابتدایی دارند و این نشان می‌دهد که از تربیت نیروی انسانی حوزه کشاورزی غفلت کردیم.

وی با بیان اینکه نیروی مناسبت برای بخش کشاورزی تربیت نکردیم، تاکید کرد: ما در بخش کشاورزی 10هزار نفر عضو هیئت علمی داریم اما این ظرفیت در اختیار بخش کشاورزی نبوده است و از این رو رئیس جمهور تاکید دارند که ظرفیت بخش دانشگاهی در خدمت حوزه کشاورزی قرار بگیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با استعداد موجود می‌توان فاصله را به زودی جبران کنیم، افزود: مصر میانگین هفت تن گندم در هکتار برداشت می‌کند و ما نیز می‌توانیم بیشتر از این میزان پیشرفت کنیم و بر همین اساس در دولت سیزدهم بخش کشاورزی شاهد تحول ویژه‌ای است و این موضوع به دلیل نگاه ویژه شخص رئیس جمهور به این حوزه است.

وی ضمن اشاره به تعریف برند سلامت "تات" ابراز داشت: این کار را تا پایان امسال رقم می‌زنیم و اگر امروز می‌بینیم در 23 استان کشور هنرستان‌های مختلف افتتاح می‌شود نشان از اهمیت به نیروی انسانی و تربیت نیروهای لازم در این حوزه است.

محصولات کشاورزی هرمزگان به قطر صادر می‌شود

محصولات کشاورزی هرمزگان به قطر صادر می‌شودتغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان کرمان زیاد است

تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان کرمان زیاد استصدور اسناد کشاورزی در اولویت جهاد کشاورزی استان کرمان است

صدور اسناد کشاورزی در اولویت جهاد کشاورزی استان کرمان استخیام نکویی با بیان اینکه خوشبختانه سند امنیت غذایی پایدار در حال گذراندن مراحل نهایی است، گفت: این ریل‌گذاری از آنجا که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد دولت‌ها موظف به اجرای آن هستند و ما در کنار افزایش کمیت ارتقاء کیفیت را نیز در نظر داریم.

انتهای پیام/801/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 750896