behna
26 آذر 1401 - 15:31

پاکستان: طالبان باید اراده خود برای مقابله با تروریسم را نشان دهد

وزیر خارجه پاکستان با اظهار اینکه تروریست‌ها پس از سقوط کابل جسورتر شده‌اند، تأکید کردکه طالبان باید اراده خود را برای مقابله با گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان نشان دهد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «بلاول بوتو زرداری» وزیر خارجه پاکستان در گفتگو با «نیوزویک» اظهارداشت که پس از سقوط کابل، حملات تروریستی در پاکستان به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

وی افزود: فکر می‌کنم وقایع پیرامون سقوط کابل، گروه‌های افراطی مذهبی را به ویژه در پاکستان جسورتر کرد، هرچند که ما آنها را در پاکستان شکست داده و کمر تروریست‌ها را شکستیم، اما تصاویری که از افغانستان بیرون آمد، آشکارا این طرز فکر را تقویت کرد.

زرداری با اظهار اینکه مبارزه با تروریسم چالش کنونی دولت موقت طالبان است، تأکید کرد: ما باید ببینیم که آنها ظرفیت مبارزه با تروریسم را ایجاد می‌کنند، اراده خود را برای مقابله با گروه‌های تروریستی در خاک خود نشان می‌دهد و اطمینان می‌دهد که افغانستان به کانون افراط‌گرایی تبدیل نمی‌شود.

وزیر خارجه پاکستان با مهم دانستن راه‌حل منطقه‌ای و تعامل منطقه‌ای و بین‌المللی برای مقابله با تروریسم، تصریح کرد که دولت موقت طالبان باید بخشی از راه‌حل منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم باشد.

 

زرداری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «آیا شما معتقدید طالبان به عنوان دولت موقت در افغانستان می‌تواند بخشی از این راه حل منطقه‌ای باشد و نقش سازنده‌ای در آن ایفا کند؟»، گفت: بله، باید اینطور باشد، آنها دولت موقت افغانستان هستند، آنها به عنوان بخشی از توافقنامه دوحه با آمریکا به جهان قول داده‌اند که تضمین می‌کنند کشورشان برای تروریسم استفاده نخواهد شد. بنابراین، من فکر می‌کنم ما باید با آنها در این زمینه تعامل داشته باشیم، به آنها این فرصت را بدهیم که(اراده خود برای مبارزه با تروریسم) نشان دهند و می‌توانیم به آنها در ایجاد ظرفیت(مبارزه با تروریسم) کمک کنیم.

وی با اظهار اینکه پاکستان درباره تحریک طالبان پاکستان، جامعه بین‌المللی درباره القاعده و سایر گروه‌های تروریستی و چین نیز درباره جنبش اسلامی ترکستان شرقی در افغانستان نگرانی‌هایی دارد، تصریح کرد: گروه‌ها و سازمان‌های زیادی آنجا هستند که باید به آنها رسیدگی شود. آنها یک شبه در افغانستان پیدا نشده‌اند، آنها در 20 سال اخیر آنجا بوده‌اند. من انتظار ندارم که دولت طالبان بتواند در عرض یک یا دو سال آنچه را که ناتو در 20 سال قادر به انجام آن نبود را انجام دهد.

 

انتهای پیام/.

 
 
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 915871