behna
12 آذر 1401 - 10:26

تحولات اوکراین| توافق کشورهای اتحادیه اروپا بر سر سقف قیمت نفت روسیه و استقبال واشنگتن

اجرای حداکثر قیمت نفت روسیه از روز دوشنبه، آموزش ۱۱۰۰ نظامی اوکراینی در اروپا، سازماندهی دیدار گروسی با پوتین، تاکید ترکیه بر لزوم کمک به مذاکرات مسکو و کی‌یف و انتقاد روسیه از فرانسه برای تشکیل دادگاه ویژه، از مهمترین اخبار پیرامون جنگ اوکراین است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کشورهای اتحادیه اروپا روز جمعه، در خصوص تعیین سقف قیمت نفت روسیه به میزان 60 دلار در هر بشکه به توافق رسیدند و امروز، شنبه این تصمیم در شورای اتحادیه اروپا به تصویب خواهد شد.

پیش از این، لهستان خواستار سقف پایین تر قیمت برای نفت روسیه بود، اما در نهایت تن به سازش داده و تسلیم خواست سایر اعضا شد. اتحادیه اروپا می خواست سقف 75 دلار برای هر بشکه تعیین کند، ولی لهستان و کشورهای حوزه دریای بالتیک بر قیمت 30 دلار در هر بشکه اصرار داشتند. در نهایت طرفین بر سر قیمت 60 دلار توافق کردند.

 این تصمیم در تاریخ 5 دسامبر (روز دوشنبه، 14 آذر ماه) پس از انتشار در مجله رسمی اتحادیه اروپا لازم الاجرا خواهد شد. 

آژانس خبری بلومبرگ یادآور شد که یکی از اهداف اصلی این اقدام، حفظ جریان نفت روسیه به بازارهای جهانی و در عین حال کاهش درآمد نفتی روسیه است. این  آژانس همچنین اضافه کرد که کشورها موفق شدند در خصوص تعدادی از شرایط اضافی، از جمله مکانیزمی که اجازه می دهد قیمت هر دو ماه یکبار بازنگری شود، به توافق برسند. همچنین برنامه ریزی شده که اطمینان حاصل شود که در هر بازنگری حد، قیمت نفت حداقل 5 درصد کمتر از میانگین نرخ های بازار باقی بماند.

مقامات واشنگتن نیز به نوبه خود از توافق کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این زمینه استقبال کردند.

در اواخر ماه نوامبر، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد  که موضع گری روسیه چنین است که مسکو با کشورهایی است که سقفی برای قیمت‌ منابع انرژی روسیه تعیین کنند، مبادله نفت و گاز انجام نخواهد داد.

در اواسط ماه اکتبر، ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه  یادآور شد که مسکو برخلاف عقل سلیم عمل نخواهد کرد و منابع انرژی را با قیمت‌هایی که غرب تعیین می‌کنند به دیگر کشورها عرضه نمی‌کند. وی همچنین هشدار داد، هیچ تضمینی وجود ندارد که رویه تعیین سقف قیمت به سایر صنایع تعمیم داده نشود و  تنها علیه روسیه اعمال شود.

در ماه سپتامبر، روسای وزارت‌های دارایی کشورهای گروه G7 با اعمال سقفی بر قیمت نفت روسیه موافقت کردند. همچنین اعلام شد که قصد دارد محدودیت های مشابهی را برای عرضه گاز روسیه اعمال کند. به گفته مقامات واشنگتن، این امر باعث کاهش درآمد مسکو و کاهش قیمت انرژی در سراسر جهان خواهد شد.

این در حالی است که پیش از این، مجله "نشنال اینترست" هشدار داد که تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه ممکن است پیامدهای منفی برای کشورهای غربی داشته باشد و همچنین توازن نیروها در تقابل اقتصادی با مسکو را تغییر دهد. به نوشته این نشریه، علاوه بر این، چنین ابتکاری منجر به چند قطبی شدن اقتصاد جهان می شود که برای ایالات متحده نامطلوب است.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز دویست و هشتاد و چهارم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

توضیح رئیس اتحادیه اروپا درباره تنظیم سقف قیمت نفت روسیه که از طریق دریا عرضه می شود 

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، بامداد امروز، شنبه، در پیامی که در توییتر خود منتشر کرد، یادآور شد که محدودیت قیمت نفت روسیه که از طریق دریا ارسال می شود هم تنظیم خواهد شد. به گفته وی امروز اتحادیه اروپا، G7 و سایر شرکای جهانی توافق کردند که سقفی برای قیمت نفت روسیه از طریق دریا تعیین کنند. <...> این سقف به مرور زمان تنظیم خواهد شد.

فون در لاین افزود که این رویکرد به این کشورها اجازه خواهد داد تا به تحولات بازار انرژی پاسخ دهند. وی همچنین یادآور شد که در کشورهای اتحادیه اروپا از روز دوشنبه، 5 دسامبر، ممنوعیت واردات نفت روسیه که از طریق دریا عرضه می شود، اجرایی خواهد شد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه در خصوص تعیین سقف قیمت نفت روسیه 60 دلار در هر بشکه به توافق رسیدند. 

توافق گروه G7 در مورد اجرای حداکثر قیمت نفت روسیه از دوشنبه 5 دسامبر 

بر اساس بیانیه‌ای که شب گذشته، جمعه، در وب سایت وزارت خزانه داری آمریکا منتشر شد، توافق بین کشورهای گروه 7 و استرالیا بر سر قیمت سقف 60 دلار در هر بشکه نفت روسیه از تاریخ 5 دسامبر (14 آذر ماه) یا "کمی پس از آن" اجرایی خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: «کشورهای G7 و استرالیا به عنوان اعضای فعلی ائتلاف محدودیت قیمت نفت، بر اساس تصمیم متفق القول کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر قیمت حداکثر 60 دلار در هر بشکه نفت روسیه در تاریخ 2 دسامبر 2022  در این زمینه به توافق رسیدند.»

در این سند یادآوری شده که سیاست تعیین سقف قیمت نفت روسیه در روز دوشنبه، 5 دسامبر یا اندکی پس از آن اجرایی خواهد شد.

روز جمعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر سقف قیمت منابع انرژی روسیه به توافق رسیدند.  با وجود اینکه کشورهای بالتیک و لهستان بر قیمت 30 دلار اصرار داشتند، اعضای این بلوک روی قیمت 60 دلار به سازش رسیدند.

استقبال ایالات متحده از تصمیم اتحادیه اروپا برای تعیین سقف قیمت نفت روسیه

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید شب گذشته، جمعه، در جریان یک نشست خبری با خبرنگاران اعلام کرد که مقامات ایالات متحده از این واقعیت که کشورهای اتحادیه اروپا توانستند در مورد تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه پیشرفت داشته و توانستند به اجماع برسند، استقبال می کنند. 

کربی گفت که واشنگتن منتظر جزئیات نهایی توافقنامه تصویب شده توسط اتحادیه اروپا و همچنین نحوه اجرای این سازوکار است.

پیش از این، اتحادیه اروپا به توافق رسید که قیمت نفت روسیه را به 60 دلار در هر بشکه محدود کند. انتظار می رود، این مکانیسم از روز دوشنبه، 5 دسامبر اجرایی شود.

کاخ سفید: اظهارات بایدن به این معنا نیست که او حاضر به گفتگو با پوتین است

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری شب گذشته خود اعلام کرد که سخنان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در مورد امکان برقراری تماس با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای بررسی پایان جنگ، به معنای قصد فوری وی برای آغاز گفتگو یا تغییر مواضع اشنگتن در قبال اوکراین نیست.

کربی توضیح داد:  رئیس جمهور  جو بایدن در این مورد بسیار ثابت قدم بوده است. <...> رئیس جمهور روز پنجشنبه به صراحت اعلام کرد که در حال حاضر قصد گفتگو با پوتین را ندارد. او همچنین اشاره کرد که پوتین مطلقاً علاقه ای به هیچ نوع گفتگویی نشان نداده. بنابراین، منظور  بایدن این نبود که هم اکنون زمان مذاکره است.

کربی بار دیگر تاکید کرد که از نظر دولت آمریکا هیچ موضوعی در مورد اوکراین بدون اوکراین قابل بحث نیست و تصمیم در مورد امکان مذاکره برای حل و فصل باید توسط کی‌یف اتخاذ شود. وی در عین حال یادآور شد، به عقیده مقامات واشنگتن، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز در شرایط کنونی برای مذاکره با روسیه آماده نیست. 

بایدن یک روز قبل، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفت که در صورت تصمیم مسکو برای پایان دادن به اقدامات نظامی خود در اوکراین، وی آماده است تا با ولادیمیر پوتین در این باره مذاکره کند. در عین حال، به گفته بایدن، او هیچ برنامه‌ای برای تماس با رئیس جمهوری روسیه در آینده نزدیک ندارد.

بورل: بیش از هزار سرباز اوکراینی در چارچوب ماموریت اتحادیه اروپا در حال آموزش هستند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا بامداد امروز، شنبه اعلام کرد که بیش از هزار نیروی نظامی اوکراینی در حال حاضر و در چارچوب ماموریت آغاز شده توسط اتحادیه اروپا به منظور کمک به ارتش اوکراین، در حال دیدن دوره آموزش نظامی هستند.

بورل در توییتر نوشت: "ماموریت کمک اتحادیه اروپا به اوکراین به ظرفیت کامل عملیاتی رسیده است و اکنون یک هزار و 100 نظامی اوکراینی در حال فراگرفتن آموزش نظامی هستند."

به گفته بورل که از محل اجرای این ماموریت در لهستان بازدید کرده است، اروپایی‌ها این نظامیان را مطابق با نیازهای ارتش اوکراین آموزش خواهند داد. وی همچنین گفت که اتحادیه اروپا 16 میلیون یورو اضافی برای خرید تسلیحات تهاجمی به منظور آماده سازی نیروهای نظامی اوکراینی اختصاص داده است.

گروسی: مذاکراتی برای سازماندهی دیدار من با پوتین در حال انجام است

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز جمعه در کنفرانس بین‌المللی «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» در رم شرکت کرده بود، به خبرنگاران یادآور شد که مذاکراتی به منظور سازماندهی دیدار مجدد وی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه در حال انجام است.

او گفت: "من مشتاقانه منتظر این دیدار هستم. دقیقا نمی دانم چه زمانی، ولی ما مذاکرات را ادامه می دهیم. البته، باید دوباره با رئیس جمهوری روسیه گفتگو کنم."

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین روز جمعه در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی ابراز امیدواری کرده بود که تا پایان سال راه‌ حلی برای مشکل امنیتی در نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا پیدا شود. وی دیدارهای جدیدی با ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی، رهبران روسیه و اوکراین در آینده ای نزدیک را رد نکرد. 

گروسی در اوایل ماه اکتبر به سن پترزبورگ سفر کرده و در آنجا با پوتین دیدار کرد بود. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت‌وگوی خود با رهبر روسیه را از نقطه نظر تضمین ایمنی تاسیسات انرژی هسته‌ای در اوکراین، از جمله نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را بسیار مهم خواند.

گروسی از امکان توافق اوکراین و روسیه در خصوص منطقه امنیتی نیروگاه  زاپروژیا خبر داد

آژانس خبری بلومبرگ روز جمعه، گزارش داد که رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) ابراز امیداوری کرده که به لطف اقدامات کارکنان این سازمان، توافق بین مسکو و کی‌یف در مورد ایجاد منطقه امن در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا روز به روز بیشتر می‌شود. گروسی گفت: «ما به آنچه ممکن است برای هر دو طرف قابل قبول باشد نزدیک‌تر می‌شویم.»

وی همچنین گفت که آژانس در حال حاضر اطلاعاتی در مورد خروج احتمالی نیروهای مسلح روسیه از محوطه نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا ندارد.

هیئت آژانس بین المللی انرژی اتمی این هفته از "نیروگاه هسته‌ای اوکراین جنوبی" بازدید کرد

ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) این هفته از نیروگاه هسته‌ای اوکراین جنوبی بازدید کرد. این موضوع روز جمعه، در بیانیه ای در وب سایت رسمی این سازمان گزارش شده است.

در این بیانیه آمده است: «این هفته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک ماموریت ایمنی هسته‌ای در نیروگاه هسته‌ای اوکراین جنوبی انجام داده و تلاش‌های خود را برای جلوگیری از یک حادثه هسته‌ای در جریان درگیری‌های مسلحانه کنونی در این کشور افزایش داده است.»

طبق اطلاعات آژانس، برای اولین بار، کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای چند روز در این تاسیسات حضور داشتند تا وضعیت ایمنی هسته ای و فیزیکی و همچنین نیازهای نیروگاه را درک کنند.

علاوه بر این، در این بیانیه یادآوری شده که طرف روسی انتصاب یوری چرنیچوک به عنوان مدیر جدید نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده است.

شرط بروکسل برای پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا، اعمال تحریم‌های ضد روسی است

صربستان برای پیوستن به خانواده اتحادیه اروپا نه تنها باید اصلاحاتی را در داخل کشور انجام دهد، بلکه باید به تحریم های ضد روسیه نیز بپیوندد. این موضوع را روز جمعه، دوم دسامبر، الیور وارگی، کمیسر اتحادیه اروپا در زمینه گسترش و سیاست همسایگی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان در بلگراد اعلام کرد.

این مقام اروپایی گفت: «علاوه بر لزوم اجرای دقیق اصلاحات، با توجه به روند اوضاع کنونی پیرامون اوکراین، هماهنگی با سیاست خارجی اتحادیه اروپا نقش مهم تری نسبت به گذشته ایفا می کند. ما به صربستان، کشور نامزد، نیاز داریم که به ما بپیوندد. صربستان باید در کنار ما باشد و به ما کمک کند تا تحریم های خود را به روش تعیین شده اجرا کنیم. از این رو به ویژه از پیام و وعده بسیار صریح رئیس جمهور برای کمک به ما در اجرای تحریم ها استقبال می کنم.»

در اواخر ماه نوامبر به صربستان توصیه شد که استقلال کوزوو را به رسمیت بشناسد و  روسیه را تحریم کند تا روزی بتواند به اتحادیه اروپا بپیوندد.

تاکید اردوغان بر اهمیت ایجاد شرایط برای مذاکرات روسیه و اوکراین 

رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه روز جمعه در گفت‌وگوی تلفنی خود با ریشی سوناک، نخست‌ وزیر انگلیس، از تلاش‌ها برای ایجاد شرایط لازم برای از سرگیری مذاکرات روسیه و اوکراین حمایت کرد.

تلویزیون ترکیه به نقل از دفتر ریاست جمهوری گزارش داد: در این تماس تلفنی که از جمله موضوعات منطقه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت، رئیس جمهور اردوغان تاکید کرد که ایجاد سریع شرایط لازم برای از سر گیری مذاکرات بین روسیه و اوکراین به نفع همه طرف ها، از جمله کشورهای اروپایی است.

ترکیه از غرب خواست اوکراین را متقاعد کند بر سر میز مذاکره با روسیه بنشیند

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه در کنفرانس گفتگوهای مدیترانه‌ای اعلام کرد، برخی از کشورهای غربی علاقه ای به حل و فصل بحران اوکراین ندارند، ولی بسیار ضروری است، برخی از متحدان غربی که طرفدار ادامه جنگ هستند، مقامات کی‌یف را متقاعد کنند تا پای میز مذاکره [با روسیه] بنشینند.

در عین حال، وزیرخارجه ترکیه اعتراف کرد که انجام این کار در حال حاضر دشوارتر از ماه مارس است که نمایندگان اوکراین و روسیه در آنتالیا و استانبول با یکدیگر ملاقات کردند.

 حمایت دیپلمات‌های خارجی از مواضع روسیه در حاشیه سازمان ملل 

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل، شب گذشته، جمعه  به همدلی و حمایت از مواضع روسیه از سوی همکاران خارجی اشاره کرد.

به گفته وی، دیپلمات های خارجی به خوبی از پیچیدگی شرایط کنونی بین المللی آگاه هستند و از همتایان روسی خود در حاشیه حمایت کرده و علیرغم لفاظی های تهاجمی غرب، نمایندگی روسیه موفق می شود با اکثر آنها روابط دوستانه برقرار کنند.

این دیپلمات با اشاره به اینکه همتایان اکثر کشورهای جهان به خوبی می دانند که روس ها اکنون در وضعیت آسانی نیستند، افزود:  خارج از عرصه کاری در سازمان ملل، دیپلمات‌ها «می‌توانند با آرامش درباره بحران اوکراین» و سایر مسائل مشکل‌ساز جهانی صحبت کنند تا یکدیگر را بهتر درک کنند.

لوکاشنکو و پوتین در تماس تلفنی درباره روند اوضاع در اوکراین گفتگو کردند

ولادیمیر پوتین و الکساندر لوکاشنکو، روسای جمهوری روسیه و بلاروس، روز جمعه در جریان مذاکراتی تلفنی درباره روند عملیات ویژه نظامی روسیه در خاک اوکراین گفتگو کردند.

رؤسای جمهوری دو کشور درباره وضعیت کنونی جهان و تشدید وخامت اوضاع در امتداد مرزهای بلاروس و روسیه گفتگو کرده و به تفصیل در مورد وضعیت در حال توسعه در مرزهای دو کشور و هماهنگی اقدامات مشترک صحبت کردند. 

پیش از این، دفتر مطبوعاتی کرملین از گفتگوی پوتین و لوکاشنکو خبر داده و یادآور شده بود که در جریان این مذاکرات موضوعات مهم همکاری های دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت.

انتقاد وزارت خارجه روسیه از بیانیه فرانسه درباره تشکیل دادگاه ویژه اوکراین 

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که آنها از بیانیه وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه در مورد برنامه ریزی برای تشکیل "دادگاه ویژه برای بررسی جنایات رخ داده در جریان تجاوز نظامی روسیه" خشمگین هستند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد:  ما هرگز از قضاوت یک طرفه مقامات فرانسوی شگفت زده نمی شویم.  «اولویت» آنها «مبارزه با معافیت از مجازات» در اوکراین است، وزارت خارجه فرانسه از دیدن جنایات جنگی مستند متعدد نیروهای مسلح اوکراین خودداری می‌کند و به عمد درباره آنها سکوت می‌کند. مقامات پاریس به مدت هشت سال جنایات مقامات کی‌یف علیه مردم ساکن منطقه دونباس را نادیده گرفتند.

این وزارتخانه از فرانسه خواست مردم را به «ما» و «آنها» تقسیم نکند. علاوه بر این، وزارت خارجه به پاریس توصیه کرد که ابتدا دادگاهی برای جنایات خود «در طول جنگ‌های استعماری، عملیات‌های مختلف تنبیهی» در نقاط مختلف جهان تشکیل دهد کند.

اواسط هفته گذشته، دولت فرانسه کار بر روی تشکیل یک دادگاه ویژه برای بررسی جنایات نظامیان روسی در اوکراین را آغاز کرد.

تغییر سطح حضور نظامی آمریکا  از بادارندگی به آمادگی رزمی در لیتوانی 

وزارت دفاع جمهوری لیتوانی روز جمعه اعلام کرد که گروهی از نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا که در خاک این کشور مستقر هستند، از حالت وضعیت بازداندگی به سمت آمادگی رزمی در آمده اند. در این گزارش یادآوری شده: «اگر تاکنون نظامیان آمریکایی در لیتوانی برای آشنایی با شرایط و انجام تمرینات مشترک حضور داشتند، اکنون  واحدهایی در اینجا مستقر شده اند که تجهیزات لازم برای عملیات رزمی فوری را در اختیار داشته و آماده اقدام سریع به منظور پاسخ دهی به شرایط اضطراری هستند.

طبق این اطلاعات، تصمیم در این مورد با تغییر وضعیت امنیتی در منطقه دریای بالتیک مرتبط است.

بازدید شهردار مسکو از خط دفاعی در منطقه عملیاتی دونباس

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو روز جمعه، اعلام کرد: در منطقه عملیات نظامی ویژه روسیه برای حفاظت از دونباس در جمهوری مردمی لوهانسک "در خط دفاعی" حضور داشته است.

سوبیانین یادآور شد که مقامات پایتخت کمکهای لازم را به نیروهای مسلح  خواهند رساند. به گفته وی، شهرداری در حال ساخت ایستگاه های درمانی در جبهه نبرد است.

تاکید پوتین بر نقش شرکت "روس اتم" در تقویت سپر هسته‌ای روسیه 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه اعلام کرد که شرکت شرکت "روس اتم" Rosatom سهم بزرگی در تامین سیستم های تسلیحاتی پیشرفته، که بسیاری از آنها مشابه خارجی ندارند، و همچنین در تقویت نیروهای سه گانه هسته‌ای نقش مهمی ایفا کرده است.

وی این موضوع را در پیام تبریک خود به مناسبت پانزدهمین سالگرد تاسیس شرکت دولتی "روس اتم" مطرح کرد. پوتین همچنین افزود که روسیه دارای چنان فناوری هایی برای استفاده از انرژی هسته‌ای است که قابلیت رقابت راهبردی بلندمدت را در میان سایر کشورهای عضو باشگاه هسته‌ای برای این کشور فراهم کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 894353