behna
12 مرداد 1401 - 09:35

قوی‌ترین داروی ضدقارچ دنیا در مشهد تولید شد

مشهد- ایرنا- عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به ساخت و تولید قوی‌ترین داروی ضدقارچ دنیا شد که با استفاده از آن مقاوم‌ترین قارچ‌های پوستی ظرف ۲ تا سه روز از سطح پوست محو می‌شوند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد دکتر امید رجبی افزود: این دارو با نام تجاری "فونجیزون" در درمان سریع پوست نجات غریق‌هایی که برای مدت زیادی در معرض رطوبت زیاد فضای استخرهای سر پوشیده قرار دارند موفق بوده است و مجوز و پروانه تولید را دریافت کرده و از آخر مرداد ماه امسال تولید رسمی اش با ظرفیت ۱۰ هزار واحد در ماه آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: داروی دیگری که شرکت سازنده داروی فونجیزون تولید کرده داروی "اُزوپِد" است که به‌صورت اسپری برای از بین بردن شپش زنده تولید شده است و حتی تخم شپش تولیده شده و جنین داخل تخم را در همان ابتدا از بین می‌برد و اجازه رشد و آسیب‌رسانی به پوست و مو را نمی‌دهد و این محصول هم که مجوز و پروانه تولیدش دریافت شده است از آخر مرداد با ظرفیت سه هزار واحد در ماه تولید می‌شود.

مدیر گروه کنترل دارو دانشکده داروسازی شهید دیالمه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: داروی ازوپد برای درمان زخم‌های جراحی نیز کاربرد دارد و پس از باز کردن نخستین پانسمان استفاده می‌شود و کاربرد آن در ترمیم سریع زخم با افزایش فشار اکسیژن بافتی و ممانعت از رشد میکرواورگانیسم ها و از بین بردن عفونت های زخم، موفقیت‌آمیز بوده و در درمان زخم های بعد از اعمال جراحی و زخم بستر و زخمهای ناشی از دیابت نیز استفاده می شود و  بسیار خوب تاثیر داشته است.

رجبی افزود: تاکنون مشتری‌هایی از عراق و تاجیکستان درخواست خود را برای دریافت این داروها تحویل داده‌اند و بین ۲۵ تا ۳۰ درصد تولید ماهانه این محصولات به موضوع صادرات اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: این فرآورده‌ها تا سه سال ماندگاری دارد و نگرانی بابت اقلام باقی مانده در انبار نداریم، ضمن این که با توجه به نیازی که در جامعه هست میزان ماندگاری در انبارها زیاد نیست.

او اضافه کرد: ۲ داروی فونجیزون و ازوپد نتیجه تحقیقاتی است که از سال ۸۴ در زمینه ازون و ارتباط مستقیم آن با بهداشت آغاز شده که خروجی آن تولید این محصولات بوده است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 524462